Şase Numarası

Şasi No Kopyalama Nedir?

Şasi no kopyalama yani klonlama tehlikeli ve oldukça yasadışı bir süreçtir.

Şasi no kopyalama yani klonlama tehlikeli ve oldukça yasadışı bir süreçtir. Çalınan bir aracın kimliğini gizlemek için yasal olarak kayıtlı başka bir araçtan Şasi numarası elde edilerek yapılan dolandırıcılık için kullanılan bir terimdir.

Aracımız otoparkta park edilmiş durumdayken veya tamir, bakım veya onarım için bıraktığınız bir tamir servisinde aracımızı bekletiyorken kötü niyetli birinin ya da suç şebekesi tarafında Şasi numaramızı not ederek ya da aracımız üzerine sabitlenmiş şasi no plakamızı sökerek çalınması ile başlayan bir süreçtir.

Şasi No Kopyalama Tipleri Nelerdir?

Şasi no kopyalamanın ya da klonlamanın en çok karşılanan yöntemi de bir aracın şasisine sabitlenmiş Şase numarasının yazılı olduğu plakanın araç üzerinden kesilerek yerinden çalınmasıdır. Bu işlemin ardından çalınan bu şasi no plakası aynı marka ve modeldeki çalıntı başka bir arabaya kaynak yapılarak montajı yapılmaktadır.

Şasi No Nedir ve Ne İşe Yarar yazımızda da bahsettiğimiz gibi araçların şasi numaraları araç dışından da bilen bir insan için ulaşılması çok zor bir numara değildir. Burada şase numarasının başka biri tarafından öğrenilmesinden ziyade bu şasi numarasının kullanılma alanlarından kaynaklı sorun herkesin başına gelebilir.

Şase no paylaşmak
Şase numarası araçların genellikle ulaşılabilir yerlerinde bulunurlar.

Şasi No Kopyalanarak Yapılan Sahtekarlıklardan Nasıl Korunuruz?

Bu vicdansız kişilerin çoğu bunda o kadar iyidir ki, birçok kişiyi klonlanmış araba satın almaya kandırırlar.

İkinci el bir araba satın almak istediğinizde, aracınızın şasi numarasının tüm belgelerde ve araç üzerindeki şasi no plakasında yazılan numaralarla eşleştiğinden emin olmalısınız.

Otomobilin üzerinde, üreticinin şase numarasının yazıldığı özellikle ön camın tabanına ve kapı çerçevesinin iç kısmına karşı ön panelde sabitlenmiş bu plakayı muhakkak kontrol etmelisiniz.

Belgelerle, şasi no plakasında yazılan numaralar ve araç ruhsatında yazılan sayılar ile aracınız uyuşmadığını aracı satın aldıktan sonra öğrenirseniz hem araba hırsızlığına karışabilir hem de satın aldığınız araba elinizden alınabilir ve kısaca paranızla büyük bir sıkıntıya düşebilirsiniz. Aman dikkat!

Güvenli şekilde Şasi ya da Şase no ile aracınızı sorgulayacağınız Otoparçasan gibi internet sitelerinden bu mükemmel hizmeti gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu