Şase Numarası
Trend

Şase No Paylaşmak Güvenli midir?

Şase numaranızı Otoparçasan gibi internet e-ticaret sitelerinde paylaşmak ne kadar güvenlidir?

Şase No Paylaşmak Güvenli midir? Şase No paylaşmak internetin bu kadar yayıldığı bir dünyada ne kadar güvenlidir. Bu blog yazımızda artık hayatımızın bir gerçeği ve ihtiyaç haline gelmiş İnternette araç sahiplerinin en çok sorduğu bu önemli soruya ikna edici cevaplar arayacağız.

Aracınıza yedek parça arıyorsunuz. İnternetten oto yedek parça satışı yapan, SSL gibi bütün güvenlik protokollerini yerine getirmiş Otoparcasan.com gibi bir e-ticaret sitesini buldunuz. İnternet sitesi üzerinden kendi çabanızla ihtiyaç duyduğunuz yedek parçayı aradınız ama doğru parçayı bulup bulmadığınızdan emin değilsiniz.

Bu parçanın doğruluğunu teyit etmek istediğinizde internet siteleri muhtemelen Şasi numaranızı isteyecektir. Peki Şasi numaranızı internet siteleri ile paylaşmak güvenli mi? İnternet kullanıcılarının dikkat etmesi gereken Şasi numarası ile ilgili dolandırıcılıklar nelerdir? İşte bu güncel soruna hayat kurtaran cevaplar arayacağız.

E-Ticaret Sitelerinde Şase No Paylaşmak Güvenli midir?

Otoparçasan gibi e-ticaret siteleri, bu tarz bilgileri bünyelerinden saklamayacaklarını ve 3. taraflarla paylaşmayacaklarını Türkiye’de kişisel verilerin korunmasını sağlamak ve gözetmek için kurulmuş olan düzenleyici ve denetleyici bir kurum olan K.V.K.K ‘ya deklare etmişlerdir.

Şasi numarası aracınızın kimlik numarasıdır. Bazı arabalarda ön cama doğru eğildiğinizde gösterge paneline sabitlenmiş şekilde ve küçük bir plaka üzerinde yazılmış olduğu rahatlıkla görülebilir. Şasi numarasının yazılı olduğu bu plaka bazı araçlarda ön sol kapı açıldığında şasiye sabitlenmiş olarak da fark edilebilirler.

Ayrıca bazı sigorta şirketlerinin kullandığı internet uygulamalarında plaka numarasını yazarak da bir Şasi numarasına ulaşmak oldukça mümkündür. Fakat en kısa yol araç ruhsatlarının içinde Şasi no yazılı kısımdan ulaşmaktır.

Şase numarasının ister yedek parça teyidi için parça satışı yapan e-ticaret siteleriyle isterse araç satışı öncesi aracınızı satın almak isteyen alıcılar ile paylaşılması tamamen güvenli bir eylemdir.

Özellikle T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sistemi üzerinde ETBİS sistemine kayıtlı olan Otoparcasan.com gibi e-ticaret siteleri, bu tarz bilgileri bünyelerinden saklamayacaklarını ve 3. taraflarla paylaşmayacaklarını Türkiye’de kişisel verilerin korunmasını sağlamak ve gözetmek için kurulmuş olan düzenleyici ve denetleyici bir kurum olan K.V.K.K ‘ya deklare etmişlerdir.

Şase No Paylaşmak Güvenli midir? | Otoparcasanblog
T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sistemi üzerinde ETBİS sistemine kayıtlı siteler güvenlidir.

Dolayısıyla aksi durumda kamusal dava açmak için elinizde çok sağlam bir hak sizin için her zaman saklı kalacaktır. Ama söyle bir düşünün, hiçbir e-ticaret sitesi onların işlerini kolaylaştıracak bu hizmeti lekeleyerek faydalanamayacak bir duruma düşmeyi asla istemezler.

Sizlerin hem güvenini kaybedip para kaybetmek hem de adli bir soruşturmaya uğrayarak işin sonucunda ceza alıp bin bir emekle kurduğu internet sitesini neden kapattırmak istesinler ki?

Şase No ile Sorgulama Yaparak Yedek Parça Bulmak

Şasi numarası tıpkı plakanız gibi aslında düz bir görüş alanı içindedir. Yani dışarıdan bir kişi isterse bu bilgilere aracınız üzerinden kolaylıkla ulaşabilir. Otoparcasan.com olarak, yedek parça satışının müşterilerimizin Şasi numaralarını kullanarak web sitemiz üzerinden yazarak gönül rahatlığıyla bizlerle paylaşmalarını tavsiye ediyoruz.

Kullanıcılarımız araçlarının şasi numarasını kendi girerek aradığı yedek parçaya ulaşamıyorsa alanında teknik uzmanlığa sahip müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek bu şase numarasını paylaşır ve ihtiyaç duyduğu yedek parçaya hızlı ve iade sürecine düşmeyecek şekilde ulaşabilirler. Bu şekilde istediği yedek parça hakkında hem daha fazla bilgi sahibi olabilir hem de satın alma sürecinin sorunsuz şekilde ilerlemesine yardımcı olur.

Şase No Paylaşmak Güvenli midir? | Otoparcasanblog
Oto yedek parça satışının müşterilerimizin Şasi numaralarını kullanarak web sitemiz üzerinden yazarak bizlerle paylaşmalarını tavsiye ediyoruz.

Doğru yedek parçayı bulduğunuzdan emin olmak için ürün detay sayfasında “Ürün Özellikleri” bölümünü kontrol etmeyi unutmayın.

Ana sayfada en üst sol köşede yer alan “Aracınızı Seçiniz” başlığının altında yer alan “Şase No” sekmesine araç ruhsatınızda yazılan şase numarasını girin ya da manuel olarak 8 adımlı tablodan aracınızı seçin. Aracınızı seçtikten sonra biz de aracınızın parçalarını aracınıza uygun olacak şekilde filtreliyoruz.

Peki Şasi no ’ya siz ne kadar sakınsanız da herhangi birinin bir şekilde kolayca ulaşabilmesi eğer bu kadar kolaysa ne gibi problemlere sebep verebilir? İnsanların daha çok Şasi numarası klonlama yani kopyalayarak sahtekarlık yapma olarak tanıdığı ve haberlerden öğrendiği durum hakkında anlattığımız Şasi No Kopyalama Nedir? başlıklı blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Şase No Nedir, Ne İşe Yarar? yazımızda ise Şase numarası ile alakalı tüm sorularınıza detaylı cevaplara ulaşabilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu