Şimdi yükleniyor

Araba yazlık bakımı nasıl yapılır?

Araba yazlık bakımı nasıl yapılır? | Otoparcasanblog

Araba yazlık bakımı nasıl yapılır?

Soğuk ve yoğun yağışlı havaların sona ermesiyle birlikte arabaların yaza hazırlanma süreci de başlar. Yağmur, kar, buz gibi zor durumlardan çıkan arabaların da bir dizi bakıma ihtiyacı vardır. Bu sayede sürüş güvenliğinin devamlılığı, frenlerin sağlamlığı, filtrelerin durumu, silecek ve yağ değişimi gibi detaylar kontrol edilir. Gerekli görülen değişim işlemleri yapılır.

Uzun yolculukların başladığı, tatil rotalarının oluşturulduğu bu zamanlar öncesinde aracın performansının bozulmaması ve güvenli yol almanız için yazlık bakım yaptırmanın önemi yüksektir. Araba yazlık bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını ise listemizde bulabilir, hızlıca bakım listenizi oluşturabilirsiniz.

Araba yazlık bakımı nasıl yapılır?

Kış lastiklerinizi ya da yıpranan lastikleri değiştirmeyi unutmayın!

Yaz aylarında artan sıcaklıklar, lastiklerin hava basıncını etkileyebilir. Doğru basıncı kontrol edin ve lastiklerin aşınma durumunu gözden geçirin. Hala kış lastikleriniz duruyorsa yaz lastiği ya da 4 mevsim lastiklere geçiş yapmayı unutmayın.

 

Klima bakımınızı yaptırın.

Yaz aylarında konforlu bir yolculuk için klima önemli. Soğutma sisteminin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Klima gazını doldurmak veya sistemi temizlemek gerekebilir. Sıcak günler öncesinde bu işlemi mutlaka yaptırın.

Araba yazlık bakımı nasıl yapılır? | Otoparcasanblog

Aracınızda bulunan sıvıların durumunu kontrol edin.

Motor yağı, silecek suyu, soğutma sıvısı gibi önemli detayları atlamayın.

 

Fren sistemlerini mutlaka kontrol ettirin.

Güvenli sürüşün en önemli kısmı olan fren sisteminin sağlıklı çalışması çok önemlidir. Bu nedenle mutlaka fren balataları, fren pedalları kontrol ettirilmelidir. Fren hidroliklerinin olması gereken seviye olduğuna da dikkat etmelisiniz.

 

Elektrik ve aydınlatma grubunu test edin.

Farlar, sinyal lambaları, stop lambalarının düzgün çalışıp çalışmadığını test ettirin. Eğer yeterli değilse ayarlamalarını yaptırın. Sisli, tozlu havalar ya da gece yolculuklarında aydınlatmaların düzgün çalışması çok önemlidir.

 

Filtrelerin tamamının performansına dikkat edin.

Arabalarda bulunan filtreler yazlık ve kışlık olarak değil araba performansına bağlı olarak değerlendirilmeli ve değişiklik gözlemlendiğinde mutlaka bakımının yapılması gereklidir. Özellikle hava filtresi değişen hava koşullarına bağlı olarak fazlaca kirlendiği motor performansında düşüşe neden olabilir.

 

Periyodik bakımı atlamayın.

Her aracın farklı periyodlarda bakıma ihtiyacı vardır. Bu periyodik bakımlar sayesinde arabanın motor gücünde ve performansında düşüklük olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Arabaların hem belli km’sinde hem de üretici firmanın önerdiği aralıklarda bakımını ihmal etmeden yaptırmalısınız.

 

Yazlık bakım sürecinde kullandığınız yedek parçaların kalitesi çok önemlidir. Bu nedenle kullanılan yedek parçaların orijinal olduğundan, kaliteli markalar olduğundan emin olmalısınız. Motor yağının aracınıza uygun olduğundan ve içeriği düzgün motor yağı markalarından tercih edildiğinden emin olmalısınız. %100 orijinal yedek parçalar ve araba bakım sıvıları için otoparcasan.com ‘u ziyaret edebilir ve güvenle sipariş verebilirsiniz.

Yorum gönder